جدّی ایران جنایت کارمند بازسازی شهرداری

جدّی: ایران جنایت کارمند بازسازی شهرداری اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی ایران، عراق و سوریه تفاهمنامه مقابله با گردوغبار امضا می کنند

مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار گفت: تهیه برنامه جامع مقابله با گرد و غبار با منشا خارج از کشور با همکاری ایران، سوریه و عراق و زیرنظر برنامه عمران شرکت م

ایران، عراق و سوریه تفاهمنامه مقابله با گردوغبار امضا می کنند

ایران، عراق و سوریه تفاهمنامه مقابله با گردوغبار امضا می کنند

عبارات مهم : اهواز

مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار گفت: تهیه برنامه جامع مقابله با گرد و غبار با منشا خارج از کشور با همکاری ایران، سوریه و عراق و زیرنظر برنامه عمران شرکت ملل متحد (UNDP) در دستور کار امسال است.

علی محمد طهماسبی بیرگانی سه شنبه در گفت وگو با ایرنا، نشانه از این تفاهم نامه چهارجانبه را مهار کانون های گرد و غبار با منشا خارجی بیان کرد و افزود: تفاهمنامه بین المللی با کشورهای همسایه می تواند آنها را مجاب کند که عملیات مقابله با گرد و غبار را شروع کنند و گامی در مهار کانون هایی که کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهد، بردارند.

ایران، عراق و سوریه تفاهمنامه مقابله با گردوغبار امضا می کنند

وی با اشاره به اهمیت جایگاه این سند، بیان کرد: از سال 76 چند تفاهم نامه با کشورهای ترکیه، عراق، سوریه، قطر و بحرین امضا شده است ولی این تفاهم نامه ها الزام آور نبوده است به همین علت تصمیم گرفتیم مساله گرد و غبار را از طریق مجامع بین المللی پیگیری کنیم تا از طریق کنوانسیون های بین المللی گارانتی اجرایی داشته باشد.

طهماسبی بیرگانی ادامه داد: اعتبار مورد نیاز جهت این اجرای این توافق از هر سه کشور تامین می شود که سهم مربوط به خوزستان از محل اعتبارات گرد و غبار خوزستان خواهد بود.

مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار گفت: تهیه برنامه جامع مقابله با گرد و غبار با منشا خارج از کشور با همکاری ایران، سوریه و عراق و زیرنظر برنامه عمران شرکت م

وی همچنین با تشریح دیگر برنامه های امسال این کارگروه ملی گفت: طرح مقابله با کانون های گرد و غبار کشور هم اکنون بیش از 50 درصد پیشرفت دارد و این طرح تا تیر 98 با استفاده از مدل های هواشناسی، مدل های زمینی و سنجش از دور مطالعه و تدوین می شود.

وی تهیه مطالعات جامع مقابله با گرد و غبار چهار استان خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را از اولویت های این کارگروه دانست و افزود: بخشی از مطالعات جامع مقابله با گرد و غبار در خوزستان انجام شده است و در سایر استان ها نیز تا آخر امسال و یا اوایل 98 به اتمام می رسد.

وی اضافه کرد: مطالعات منشا یابی گرد و غبار خارجی تاثیرگذار بر جنوب غرب کشور با همکاری شرکت هواشناسی نیز در دستور کار امسال قرار دارد.

ایران، عراق و سوریه تفاهمنامه مقابله با گردوغبار امضا می کنند

سازمان ملل متحد نخستین قطعنامه خود را با عنوان ‘مقابله با گرد و غبار’ و با پیشنهاد کشور عزیزمان ایران در آذر سال 95 به تصویب رساند. برگزاری یک اجلاس جهانی در پایتخت کشور عزیزمان ایران از مصوبات این قطعنامه بود که در تیر سال 96 انجام شد. در وقت اجرای این اجلاس ‘اریک سولهایم’ معاون دبیرکل و مدیر برنامه محیط زیست شرکت ملل سفری به اهواز داشت. او اولویت این نهاد جهت مهار پدیده گرد و غبار در کشور عزیزمان ایران را مربوط به اهواز دانست و گفت: مساله گرد و غبار در مجمع عمومی شرکت ملل در نیویورک مطرح خواهد شد.

آغاز طرح جامع از آبان

مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار در ادامه گفت: طرح جامع مقابله با گرد و غبار خوزستان از آبان امسال اجرایی می شود.

مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار گفت: تهیه برنامه جامع مقابله با گرد و غبار با منشا خارج از کشور با همکاری ایران، سوریه و عراق و زیرنظر برنامه عمران شرکت م

وی با اشاره به دیدار روز دوشنبه هفته جاری خود از کانون های گرد و غبار جنوب شرق اهواز بیان کرد: 150 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به مقابله با آثار گرد و غبار تخصیص داده شده است یافته که 50 میلیون دلار از این اعتبارات جهت بازسازی شبکه برق هست؛ 100 میلیون دلار بقیه با ارز قیمت سی و پنج هزار ریال (در وقت تقدیم لایحه به مجلس) معادل سه هزار و 500 میلیارد ریال برآورد شده است که به مهار کانون های گرد و غبار تخصیص داده شده است می یابد.

به گفته وی، یک هزار و 50 میلیارد ریال از این اعتبارات حدود 10 روز پیش در اختیار شرکت مدیریت و برنامه ریزی خوزستان قرار گرفته هست.

ایران، عراق و سوریه تفاهمنامه مقابله با گردوغبار امضا می کنند

وی افزود: مقرر شده است اعتبارات مقابله با گرد و غبار و اجرای طرح ها به استانداری خوزستان واگذار شود ولی به منظور بهینه کردن هزینه ها و اثربخشی، این بار قرار است اعتبارات تنها بر اساس مطالعات مصوب و تایید شده است کارگروه ملی گرد و غبار تخصیص شود.

طهماسبی بیرگانی گفت: مطالعات گرد و غبار به وسیله موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور شروع و بخش جنگل و مرتع آن انجام شده است که این مطالعات در یک هفته آینده به استانداری خوزستان تحویل داده می شود.

به گفته وی، طرح مطالعاتی در سطح 89 هزار هکتار انجام شده است و تا سقف 320 هزار هکتار از کانون های گرد و غبار نیز در حال مطالعه هست.

وی ادامه داد: بعد از تصویب این طرح در کارگروه استانی گرد و غبار در استانداری خوزستان و تکمیل بخش های متفاوت آن مشمول بر هواشناسی، زمین شناسی، بهداشت و درمان، راه و ترابری و… دوباره در کارگروه ملی گرد و غبار طرح و تصویب می شود که بعد از آن توانایی اجرا خواهد داشت که آینده نگری می شود در آبان امسال اجرایی شود.

طهماسبی بیرگانی بیان کرد: کارگروه ملی گرد و غبار پیش از این مطالعات منشا یابی گرد و غبار را به وسیله موسسه آبخیزداری انجام داده ولی طرح جامع و برنامه عمل تاکنون تصویب نشده بود.

وی راجع به علت شروع عملیات مهار کانون های گرد و غبار پیش از تصویب مطالعات جامع گفت: عملیات اجرایی به صورت فوری و اضطراری اجرا شد به همین علت مطالعاتی وجود نداشت، ولی موسسه تحقیقات جنگل ها به عنوان بازوی تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی، مطالعات را همزمان با اجرا شروع کرد.

طهماسبی بیرگانی افزود: استانداری خوزستان، دانشگاه شهید چمران اهواز را به عنوان بازوی علمی خود معرفی کرده و این دانشگاه تکمیل طرح مطالعاتی را که به وسیله شرکت جنگل ها شروع شده است بود، به عهده دارد.

کهور پاکستانی سمی و آلرژی زا نیست

مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار همچنین انتقادات مطرح شده است نسبت به گونه گیاهی ‘کهور پاکستانی’ که در کانون های گرد و غبار کاشته شده است را رد کرد و گفت: مطالعات نشان داده که این گونه سمی و آلرژی زا نبوده و هیچ مشکلی ندارد.

وی افزود: در هند و پاکستان، صمغ و میوه و همه اجزای این گونه به عنوان محصولات خوراکی و آرایشی تهیه می شود و از صمغ آن شربت می گیرند.

طهماسبی بیرگانی کشت کهور جهت بیابان زایی غرب کرخه را موفقیت آمیز دانست و اضافه کرد: این گونه گیاهی، در خوزستان و بوشهر مهاجم نیست لیکن به صورت ماشین رشد نمی کند و حتما باید نهال آن کاشته شود ولی در شرق جاسک هرمزگان و جنوب سیستان در کنار مزارع می روید و کشاورزان را آزار می دهد.

وی بیان کرد: البته این گونه نباید به صورت یکدست باشد و همراه آن باید گونه های بوته ای شورپسند نیز کاشته شود که کارها جهت این منظور نیز انجام می شود.

کانال بدون ارزیابی محیط زیست

طهماسبی بیرگانی در ادامه با بیان اینکه کانال آبرسانی به کانون های گرد و غبار اطراف اهواز مطالعات ارزیابی زیست محیطی ندارد، گفت: این انتقاد راجع به این کانال آبرسانی وارد است و از مجریان در آینده می خواهیم که پیوست زیست محیطی آن را ارایه دهند.

وی افزود: این کانال آبرسانی قرار است علاوه بر آبرسانی به کانون های گرد و غبار و پخش آب در تالاب های محلی اطراف اهواز، جهت آبیاری نخیلات شادگان نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مهار کانون های گرد و غبار جنوب و شرق اهواز، در پی توفان شدید گرد و غبار اسفند 95 با دستور رییس جمهوری شروع شد.

بر همین اساس احیای پوشش گیاهی و تالاب های محلی در مناطق فوق بحرانی کانون های گرد و غبار در دستور کار قرار گرفته هست.

خوزستان بیش از 700 هزار هکتار کانون گرد و غبار دارد که بخشی از آن کانون های ماسه ای فرسایش بادی و بخشی نیز کانون های رسی هست.

واژه های کلیدی: اهواز | مقابله | برنامه | خوزستان | مطالعات | برنامه ریزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs